Upholstery Living Room Hernan Power SG Recliner
"*" indicates required fields
Description
Mastering the art of disguise, you’d never know these refined silhouettes were recliners unless we told you. Slimmer, sleeker, and more tailored in styling than your dad’s recliner, these fresh takes on an American classic provide a convenient – and stylish – solution for your lounging needs.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Tight Seat |
| seat back | Tight Back |
| business unit | HF Custom |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Chairs, Arm Chairs |
Additional information
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 28 × 36.5 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Hernan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Loft Living, Dimitri Living Room Dimitri Recliner Divided Back – Pwr with Art Headrest
Stressless® Mayfair (M) Cross Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Classic Base Recliner with Ottoman
Stressless® Sunrise (M) Signature Base Recliner with Ottoman
Westside Leather High-Leg Recliner
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.