Ava Sectional 4498 Corner
Call for Price
Bridgetown Cal-king Kensington Panel Bed - Complete
Call for Price
Loft Living, Danae Living Room Danae Curved Armless Chair
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Classic Comfort seat cushion as standard. Upgrade to Down Plush or Spring Down Luxe available for an upcharge. |
| seat back | Loose back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 36 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Gray |
| Detail Color | HFC-TurboSmoke |
| Style | Transitional |
| Collection | Danae, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Loft Living, Danae Living Room Danae 3 over 3 Sofa
Loft Living, Danae Living Room Danae Armless Loveseat
Loft Living, Danae Living Room Danae Bevel Corner
Loft Living, Danae Living Room Danae Chair and Half Swivel
Loft Living, Danae Living Room Danae Conversation Sofa
Loft Living, Danae Living Room Danae LAF Bumper Chaise
Related products
36in Nesting Desk
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
Living Room Dante Exposed Wood Chair
Thornton Fabric Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.