Remi Pull By EQ3 Left Hand Facing Chaise
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Carefully proportioned, this inviting upholstery collection was made in collaboration with New York-based designer Blake Tovin. Available in the centre-pull cushion style, providing a contemporary look. Available with three leg choices – solid black ash, solid walnut or solid oak.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Depth | 22.50 |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 61.00 |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
Additional information
| Dimensions | 22.5 × 37.5 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Collection | Remi Pull By EQ3 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |
Digby Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 33 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.