Upholstery Living Room Donte LAF Cuddler
"*" indicates required fields
The Donte LAF Cuddler is the perfect cozy addition to your sectional. Its wide arms, spacious seating, and plush cushions invite relaxation, while customizable fabrics and finishes add a personal touch to your living room. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush cushion as standard. |
| seat back | Loose Back |
| business unit | HF Custom |
| pillow | (1) 20-inch Throw Pillows in matching fabric. Contrasting fabric available. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sectionals |
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 65 × 34 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Donte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Upholstery Living Room Donte Armless Chair
Upholstery Living Room Donte Corner Chair
Upholstery Living Room Donte LAF Chair
Upholstery Living Room Donte RAF Chair
Upholstery Living Room Donte Sofa 3 over 3
Related products
Chairside Table
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.