
Soft Haven Sleeper Sofas
"*" indicates required fields
Simplicity and plush comfort are the reasons for this sleeper sofa’s mass appeal. Featuring a true removeable slipcover, that fits snugly with Velcro attachments in key areas, it can be ordered in any of our fabrics (including a few that are machine washable!) It features loose bed pillow backs and two super soft Blend Down seat cushions for enhanced comfort, as well as two Blend Down toss pillows for a welcoming touch. Sock arms and a relaxed waterfall skirt compete the familiar look of this casual and versatile sofa. You will love coming home to this fresh and inviting look. Also available are the matching sofa, loveseat, chair, and ottoman. Also available without a slipcover- see style 736450-68SS.
Product Details
| Back Type | Loose Knife Edge |
|---|---|
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 19.0 |
| A Pillow Height | 19.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 66.0 |
| Style Units | 220.0 |
| Weight | 64.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 84 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Soft Haven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Soft Haven Chairs
Soft Haven Chairs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Related products
Charlie Queen Sleeper
| Dimensions | 37 × 82 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Grey |
| Features | Fabric |
| Style | Contemporary |
Loft Living Sleeper Sofa
| Weight | 59.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 85 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Contemporary, Modern |
Paige 21 Queen Sleeper
| Weight | 59.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 86 × 38 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Studio C Essentials Sleeper Sofas
Tripp Twin Sleeper
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Multicolored |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper, Upholstered |
| Style | Casual, Traditional |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.