Thornton Leather Twin Sleeper
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton twin sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and 1-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 37.60 |
| Carton Weight | 174 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 37.600 |
| Carton Weight | 174.000 lb |
Additional information
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Leather Chair
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 40 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Thornton Leather Chair and a Half
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Thornton Leather Cocktail Ottoman
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Thornton Leather Loveseat
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Thornton Leather Ottoman
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Red |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Thornton Leather Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Thornton Leather Two-Cushion Sofa
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 77 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Leather |
Related products
Loft Living Mannie Sleeper Sofa
| Weight | 60.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 37 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Sleeper |
| Style | Transitional |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.