Ailor Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Everyone can appreciate the laid back style of our Ailor collection. This classic roll arm silhouette boasts a block leg and top-stitched non-welted cushions. Make it exude a style that’s all your own by choosing from our myriad fabric options. Available as a sofa with or without a drop down tray, loveseat, chair, ottoman, and sectional.
DIMENSIONS
Width95″ (241.3 cm)
Depth40″ (101.6 cm)
Height39″ (99.1 cm)
About Lifestyle
England furniture is a proudly American-made business. Lifestyle has been crafting quality upholstered furniture in the foothills of East Tennessee since 1964. Founded by the England brothers, the goal of Lifestyle is to be recognized for the highest quality with the shortest build cycle in the industry.
England manufactures sofas, sectionals, loveseats, accent chairs, ottomans, sleeper sofas, and even occasional tables, emphasizing quality materials and custom options. With England furniture, you can complete any type of living room with ease.
With Lifestyle, you can create a matching living room set or match patterns and colors to make your unique look. With over 500 fabrics and leathers to choose from, England offers the broadest selection and countless combinations to help customers create something uniquely suited for their home. England offers a wide range of fabric selection options at no additional cost. England is tough to beat for options and price points if you want custom upholstery to match your preferred style.
| Brand | Lifestyle |
|---|---|
| Color | Blue |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Casual, Transitional |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






