CPA-8011-V1 - Fenton Console Table - Oxford White
Call for Price
Capra Sofa
Call for Price
Anson Track Arm Sofa
Transitional track arm sofa with attached boxed back and top‑stitched seat cushions for inviting comfort. Low block legs in a Brindle finish; also available as a sleeper with a queen innerspring mattress.
"*" indicates required fields
Description
An easygoing transitional style makes the Anson Sofa the centerpiece of your room. Soft, attached boxed back cushions and top-stitched seat cushions beckon family and guests to have a seat. Low block legs with Brindle finish complement the fabric options. Also available in a sleeper version with a queen standard innerspring mattress.
Additional information
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 80 × 37.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Laredo – Chrome |
| Style | Transitional |
| Collection | Anson |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Anson Track Arm Chair
Anson Track Arm Loveseat
Related products
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.