Capra Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Capra Sofa draws inspiration from old Hollywood glamour and the Art Deco movement with a contemporary twist. The curved silhouette maximizes style and comfort with luxe off white faux shearling. Rounded bun feet are finished in natural oak.
Additional information
| Weight | 175 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 90 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Art Deco Glam (Contemporary) |
| Collection | Capra |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.