
Carolina Track Arm Sofa
Moderately scaled fabric track-arm sofa with removable back cushions delivers flexible, comfortable seating for small or large rooms. Artisan crafted in the USA; clean lines and tapered legs suit modern living.
"*" indicates required fields
Our Carolina Fabric Thin Track Arm Sofa provides perfect proportion to your living space. Its moderate scale brings flexibility to your design options for rooms large or small – pair it with itself for a room that can hold a twin sofa setting, or use it as the anchor for the right number of accent chairs…and perhaps even a matching Carolina Ottoman. Customize your look further with your choice of upholstery from our extensive collection, finish options for the tapered legs, and even nailhead trim. And don’t forget to choose the comfort cushion that suits your preferences.
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 81 × 37 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Modern |
| Collection | Carolina |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.