Callie Table and Liam Chairs - CallieTableLiamChairs
Call for Price
Maidstone Rectangular Cocktail Table
Call for Price
CM Leather Sofas
"*" indicates required fields
Description
Casual luxury, European styling, and vintage touches meld together to bring a modern update to this classic leather Chesterfield sofa. It features handcrafted elements like the tall turned legs and nail head trim around the arm panels and front rail. Comfort is key with deep tufting on the back and arms and three plush Blend Down Coil cushions. Two lengths available- 99” and 88” (as shown). Also available are the matching loveseat, chair 1/2 and ottoman. Other nail finish options available. This style is standard with one pair of Blend Down toss pillows in your choice of fabric. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Tufted Back |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Latte |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 32.0 |
| Style Seat Height | 21.0 |
| Style Between Arms | 24.0 |
| Style Cubes | 66.0 |
| Style Units | 161.0 |
Additional information
| Weight | 66.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 34 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | CM Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
CM Leather Chairs
Related products
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.