CM Modern Button Back Sofa 700750BD
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Button back detailing, shapely track arms and a modern wing- this tailored piece has it all! It attached box border back pillows, tall tapered legs and Blend Down Cloud seat cushion for extraordinary comfort. At home in modern or classic settings, this piece will be the standout of any room. Also available are the matching loveseat, chair and ottoman.
Width 82″ (208.3 cm)
Depth 39″ (99.1 cm)
Height 38″ (96.5 cm)
Weight 145 lb (65.2 kg)
Arm Height 24″ (61 cm)
Seat Width 75″ (190.5 cm)
Seat Depth 23″ (58.4 cm)
Seat Height 20″ (50.8 cm)
About Studio C
Studio C was founded over 50 years ago in the small town of Taylorsville North Carolina, where furniture manufacturing is not just our profession but a family tradition. Generations of North Carolinians have been building furniture in this part of the country dating back to the 1800’s.
Custom order is the strength of the company – our consumers can select from over 140 sofa styles, 100 accent chairs, 1000 fabric choices, and 50 premium leathers, all built to order and shipped around the world within a few weeks.
| Brand | Studio C |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






