Content 22 Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
When only traditional will do, this classic sofa is a perfect fit. Measuring 73” in length, it’s a great choice for small spaces. It features a plush tight back and elegant curved wings, as well as a simple sock arm and pleated skirt. Also available as a full size sleeper! Matching loveseat, chair and ottoman available as well.
Width 73″ (185.4 cm)
Depth 35″ (88.9 cm)
Height 34″ (86.4 cm)
Weight 105 lb (47.2 kg)
Arm Height 23″ (58.4 cm)
Seat Width 59″ (149.9 cm)
Seat Depth 21″ (53.3 cm)
About Studio C
Studio C was founded over 50 years ago in the small town of Taylorsville North Carolina, where furniture manufacturing is not just our profession but a family tradition. Generations of North Carolinians have been building furniture in this part of the country dating back to the 1800’s.
Custom order is the strength of the company – our consumers can select from over 140 sofa styles, 100 accent chairs, 1000 fabric choices, and 50 premium leathers, all built to order and shipped around the world within a few weeks.
| Brand | Studio C |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |





