Highlands Pierced Slat Bed Centennial California King
Call for Price
Coalesce Odessa Bar Cabinet
Call for Price
Dempsey Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey sofa, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with fabric and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 box with welt (17H x 17W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 42.14 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Carton Volume | 42.140 |
| Carton Weight | 111.000 lb |
Additional information
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 80 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dempsey Fabric Chair
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Fabric |
Dempsey Fabric Loveseat
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 56 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Fabric |
Dempsey Leather Chair
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 36 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Dempsey Leather Loveseat
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 56 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Dempsey Leather Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Dempsey Leather Sofa
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 80 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
| Features | Leather |
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.