Dining Essentials - San Remo Stool in Bourbon Oak
Call for Price
Credenza
Call for Price
Dennison Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Dennison Sofa is a cushion back style that is available with either a tapered or turned foot. It features a graceful arm shape that is outlined in nailhead trim as the shelter arm frames the back cushions. The Dennison is available as an 86″ sofa, 61″ loveseat, and as a matching chair with an available ottoman. Shown here with a the tapered foot it can also be ordered with a turned foot for a slightly more traditional look (see style number 340-76 for the turned foot version). For a similar style in a tight back construction, please refer to the Reynolds collection.No recent fabrics
Product Details
| Lifetime Upholstery Warranty | Our lifetime upholstery warranty covers the frame, springs, and cushions (see full warranty for details) |
|---|---|
| Unitized Frame Construction | Kincaid upholstery features Unitized Frame Construction for stronger, longer lasting upholstery |
Additional information
| Brand | Kincaid Furniture |
|---|
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Design Options – F9 Sofas
Craftmaster Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.