Douglas Leather Power Reclining Sofa
Leather power reclining sofa with two zero‑gravity recliners and power adjustable headrests for personalized comfort. Built-in USB-A/USB-C ports and nailhead trim combine function with classic style.
"*" indicates required fields
With its classic design, deluxe cushions, and state-of-the-art features, the Douglas Leather Power Reclining Sofa brings sophisticated comfort to any living space. Two zero-gravity recliners with power adjustable headrests deliver the ultimate in personalized comfort – supporting your body with a seemingly weightless feel and pressure relief that promotes deep rest and relaxation. Thoughtful details, like nailhead trim, generous proportions, and USB-A and USB-C ports built into the power controls, make the Douglas sofa a standout in both its design and functionality.
| Weight | 289 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 79.5 × 42.5 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Douglas Sable |
| Collection | Douglas |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Douglas Leather Zero Gravity Power Recliner
Douglas Leather Zero Gravity Power Recliner
Related products
Studio C Essentials Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.