Fletcher Leather Power Reclining Sofa
Plush leather power reclining sofa with dual zero‑gravity recliners for pressure‑relieving comfort. Power‑adjustable headrests and built‑in USB ports personalize support and keep devices charged.
"*" indicates required fields
From laid-back movie nights to afternoon naps, the Fletcher Leather Power Reclining Sofa brings a whole new level of comfort and versatility to your living space. Its plush split back, padded arms, and soft lines boast a relaxed contemporary style that suits a variety of aesthetics, from modern to traditional. The dual power recliners extend to a full zero-gravity position, supporting your body with a weightlessness that eases joint pressure and promotes circulation. Power-adjustable headrests provide personalized support for relaxing, streaming, or just relaxing. With USB ports integrated into each power control switch, the Fletcher Reclining Sofa keeps your downtime fully powered as you recharge.
| Weight | 299 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 90 × 42 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Fletcher Grey |
| Style | Contemporary |
| Collection | Fletcher |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Fletcher Leather Power Reclining Sectional
Fletcher Leather Power Reclining Sectional
Fletcher Leather Power Reclining Sofa
Fletcher Leather Zero Gravity Power Recliner
Fletcher Leather Zero Gravity Power Recliner
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Craftmaster Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.