Description
Kerrie should rest on a runway. It exudes the comfort, styling, and scale fitting of first-class seating on any airline. The recessed pad on the curved arm, the fully padded footrest, and the tufted back give Kerrie its superior comfort, support, and contemporary flair. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Kerrie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 68.500 |
| Carton Weight | 236.000 lb |
| Product Weight | 236 lb |
Additional information
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kerrie Fabric Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Loveseat with Console
| Weight | 232 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 74 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Reclining Sofa
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Kerrie Fabric Power Rocking Recliner
Related products
Design Options – F9 Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Stressless® Buckingham (L) 3 seater High back
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.