Lakewood Fabric Sofa
"*" indicates required fields
Description
Lakewood’s slim frame and tapered arms add contemporary coziness to any family room. Plush cushioning and flared arms ensure your family years of relaxing comfort ahead.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lakewood |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 54.07 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 54.070 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
Additional information
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 78 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Lakewood Fabric Loveseat
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 58 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Lakewood |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.