Melody White Round Dining Table
Call for Price

Charli 10 Armless Chair
Call for Price
LR-7600-1 – Leatherstone Configurable Large Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Leatherstone is a collection of upholstery that allows you to create chairs, sofas, and sectionals in the style you want, in the size you need with all the options you may desire. All Leatherstone frames, which are listed as LR7600, come in a standard depth of 36″, 38″, or 40″. You have your choice of frame configurations, 3 different depths, 15 arm styles and 29 base styles. Throw pillows are not standard with Leatherstone products.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Fill | Fiberdown |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | When Ordering in Fabric – see LTD7600 Cornerstone Pricing |
| Volume | 126 cft |
| Weight | 256 lb |
| Leather | 462 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 29.75 yrd |
Additional information
| Weight | 256 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 114 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.