
P725454BD
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
A new classic for today, this sofa from the Paula Deen Home collection has familiar style elements mixed with modern touches to create a beautiful new silhouette. Deep set panels accent the tailored rolled arms while French seaming on the entire piece gives a clean, simple look. This style features loose box-border backs, tall tapered legs and Paula’s exclusive Blend-Down seat cushions for a luxury look and feel.
Width 86″ (218.4 cm)
Depth 40″ (101.6 cm)
Height 37″ (94 cm)
Weight 130 lb (58.5 kg)
About Studio C
Studio C was founded over 50 years ago in the small town of Taylorsville North Carolina, where furniture manufacturing is not just our profession but a family tradition. Generations of North Carolinians have been building furniture in this part of the country dating back to the 1800’s.
Custom order is the strength of the company – our consumers can select from over 140 sofa styles, 100 accent chairs, 1000 fabric choices, and 50 premium leathers, all built to order and shipped around the world within a few weeks.
| Brand | Studio C |
|---|---|
| Color | Multicolor, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Related products
Design Options – F9 Sofas
New Traditions Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |





