Paula Deen by Studio C Sofas
"*" indicates required fields
Description
It’s easy to make room for everyone on this 100” sofa from the Paula Deen Home collection! This sofa is our best seller, and you can see why. It’s built for comfort, with 3 plush loose pillow backs, 5 accent pillows, and Paula’s exclusive Down Blend seat cushions. This style features sock arms, a high waterfall skirt and all the comforts of home! Also available are the matching loveseat, chair 1/2, and ottoman.
Product Details
| Back Type | Knife Edge Loose Pb |
|---|---|
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Kidney Pillow Count | 1 |
| Kidney Pillow Width | 21.0 |
| Kidney Pillow Height | 14.0 |
| Style Arm Height | 27.0 |
| Style Seat Height | 21.0 |
| Style Between Arms | 26.0 |
| Style Cubes | 78.0 |
| Style Units | 174.0 |
Additional information
| Weight | 86.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 100 × 40 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Paula Deen by Studio C |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Paula Deen by Studio C Chairs
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.