
2 West 6 Drawer Dresser - 63061
$2,757.00 Original price was: $2,757.00.$1,728.99Current price is: $1,728.99.

Brigantine Nightstand
Call for Price
New Traditions Sofas
"*" indicates required fields
Description
Transitional styling allows this sofa to feel at home in both traditional or modern settings. Nail head trim frames the top and bottom rails and accents the dramatic shape of the arms. Tapered legs further enhance the clean look. With loose back pillows and plush seat cushions, you won’t believe the comfort! 2 pairs of accent pillows. Optional nail finishes available. Also available are the matching loveseat, chair, and ottoman. Also available without nail head trim.
Product Details
| Back Type | Loose Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 24.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 80.0 |
| Style Units | 140.0 |
Additional information
| Weight | 65.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 90 × 36 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | New Traditions |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Chairs
New Traditions Ottomans & Poufs
New Traditions Ottomans & Poufs
New Traditions Ottomans & Poufs
Related products
Design Options – F9 Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.