

Soft Haven Sofas
"*" indicates required fields
Tradition and Today blend together seamlessly in this classic smaller scaled 80″ sofa featuring a true, removable slipcover that fits snugly, with Velcro attachments in key areas. It can be ordered in any of our fabrics (including a few that are machine washable!) It features loose box border backs and plush Super Soft seat cushions and backs for extraordinary comfort, as well as two Luxdown toss pillows and one kidney pillow for a welcoming touch. Track arms and a relaxed waterfall skirt compete the modern look of this casual and versatile sofa. You will love coming home to this fresh and inviting look. Also available as a 77” queen sleeper. Also available as an 86″ 3 seat style using style number 937450SS or an 86″ 2- seat version using style number 937454BD. Also available – matching loveseat, chair and ottoman.
Product Details
| Back Type | Loose Box Bdr |
|---|---|
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| Kidney Pillow Count | 1 |
| Kidney Pillow Width | 22.0 |
| Kidney Pillow Height | 12.0 |
| Style Arm Height | 26.0 |
| Style Seat Height | 20.0 |
| Style Between Arms | 23.0 |
| Style Cubes | 71.0 |
| Style Units | 143.0 |
| Weight | 60.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 80 × 39 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Casual |
| Collection | Soft Haven |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Soft Haven Chairs
Soft Haven Chairs
Soft Haven Chairs
Soft Haven Ottomans & Poufs
Related products
Studio C Essentials Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.