Southpark Leather Sofa
Track-arm leather sofa with loose back and seat cushions for easy rotation and lasting comfort. Low-profile 2 in. block legs and clean lines anchor the room.
"*" indicates required fields
Bassett’s Southpark Leather Sofa graces your living room with forever style, bringing with it comfort and quality for today and every day. Covered in your choice of our finest leathers, the Southpark delivers large, lushly padded track arms and all the right angles to your gathering space. Paired with itself or Southpark Chairs or Ottomans, your room can be filled with the gracious hospitality of thick back and seat cushions in your choice of 2/2 or 3/3 configuration. These cushions are loose, allowing for rotation and an even wear that results in the soft patina only leather can bring as it warms to your use. The Southpark’s low profile, maintained in part by its perch on 2” tall block legs, anchors the activity in your room while emphasizing its spaciousness.
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 100 × 35 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Coffee |
| Style | Modern |
| Collection | Southpark |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Southpark Chair
Southpark Chair
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Large Ottoman
Southpark Leather Chair
Related products
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.