Gable Road Bed - Complete Bed / Twin / 804 Ember
Call for Price
Summer Hill Queen Panel Bed
Call for Price
Stressless® Emily Steel 4 seater (with 2 Power seats)
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
146986857981451
Category: Sofas
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Reclining, Sofas, Stressless
Description
Sleek lines with a modern look give Stressless Emily an embracing appearance. The contemporary design of the soft enveloping cushions invites you to sit down and relax. All seat modules come with an adjustable headrest. Either with fixed seat-back or fitted with motors for personal adjustment of back and leg support. Choose between either steel or wood details on the armrest. The recliners Stressless Tokyo and Stressless View both couple up nicely with the Stressless Emily sofa.
Product Details
| Motor | 2 Power, 4 seater EMILY |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Color | Calido – Light Beige |
| Arm/Leg color | Matte Black |
Additional information
| Dimensions | 43.7 × 127.56 × 34.25 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Emily |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Emily Steel 1 seater + Angled module + 1 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 1 seater + Center + Corner + 2 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 2 seater (with 1 Power seat)
Stressless® Emily Steel 2 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Center + Long Seat (L) (with 1 Power seat)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Center + Long Seat (M) (with 1 Power seat)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Corner + 2 seater (with 2 Power seats)
Stressless® Emily Steel 2 seater + Corner + 2 seater + Long Seat (M) (with 1 Power seat)
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Craftmaster Essentials Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.