Stressless® Flora Wood 3 seater
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Stressless® Flora boasts a timeless and traditional design with a soft look and a sumptuous seat and back. There is an elegant wood detail on the armrest, available in many different colours. Stressless® has mastered the science behind the sofa and cushion design to ensure the upholstery retains its neat and elegant shape. The cushions are contoured by French seams for a more precise look. Careful thought has been put into the construction, angles and cushioning to provide exquisite comfort. The seat cushions have ComfortZones™ to enhance the softness and make the cushions adapt to your seating position. The Stressless® Flora sofa is the perfect spot for relaxing in style. To complete the seating area, we suggest you combine the Stressless® Flora sofa with a Stressless® recliner of your choice. The wide choice of upholstery and wood finishes allows you to create a lounge that suits your specifications and interior design.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Leg color | Walnut stain |
| Leg Design | Wooden cone angled leg (4.3 in) |
| Dimensions | 35.83 × 93.11 × 31.89 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Transitional |
| Collection | Stressless® Flora |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Flora Wood 2 seater
Related products
Studio C Essentials Sofas
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.