Revere Bed - Complete Bed / Full / 801 Coast
Call for Price
Dining Essentials - Madrid Chair in Taupe Gray
Call for Price
Stressless® Oslo sofa with wood
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
2218040579812011
Category: Sofas
Tags: Calido - Light Beige, Cream, Customizable, Sofas, Stressless
Description
Cosmopolitan and elegant, the Stressless Oslo is one of our most opulent sofas. With the gently sloping contours, plush detailing and generous proportions the Oslo is a stunning example of contemporary Scandinavian design. With a fixed back and curved wood, and overlapping arm details, the Oslo is for those with an dramatic sense of style. The Oslo is available in a sofa or loveseat. The Ekornes Collection Oslo sofa comes with an exposed wood front.
Product Details
| Material | Fabric |
|---|---|
| Color | Calido – Light Beige |
| Wood color | Wenge stain |
Additional information
| Dimensions | 36.22 × 85.43 × 32.28 in |
|---|---|
| Brand | Stressless |
| Color | Cream |
| Detail Color | Calido – Light Beige |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Stressless® Oslo |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Stressless® Oslo Loveseat with wood
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Digby Fabric Sofa
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
| Features | Fabric |
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.