Custom Blends Sofas
"*" indicates required fields
A showstopping style with so many lux details, it deserves a special place in your home. Covered in both leather and fabric, it has a unique blended look that can be fully customized with any fabric and leather in our line. (see the Custom Blends order form for details about how to order this). This sofa features loose box border backs and nail head trim that frames the piece on the arms and base. 2 pairs of Luxdown toss pillows, low block feet and standard with our Blend-Down Coil seat cushions. Matching loveseat, Chair 1/2, and Ottoman also available. Also available without nail head trim. To order in all fabric, see style 7029. To order in all leather, see style L7029.
Product Details
| Back Type | Loose Box Bdr |
|---|---|
| Standard Wood Finish | Greige |
| A Pillow Count | 2 |
| A Pillow Width | 20.0 |
| A Pillow Height | 20.0 |
| B Pillow Count | 2 |
| B Pillow Width | 20.0 |
| B Pillow Height | 20.0 |
| Style Arm Height | 24.0 |
| Style Seat Height | 21.0 |
| Style Between Arms | 24.0 |
| Style Units | 160.0 |
| Dimensions | 41 × 93 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Custom Blends |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Custom Blends Chairs
Custom Blends Chairs
Custom Blends Chairs
Custom Blends Sofas
Custom Blends Sofas
Related products
Studio C Essentials Sofas
Thornton Fabric Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.