Custom Blends Ottomans & Poufs
"*" indicates required fields
Classic traditional details and nail head trim accents are some of the things you’ll love about this gracefully finessed chair. Covered in both leather and fabric, it has a unique blended look that can be fully customized with any fabric and leather in our line. (see the Custom Blends order form for details about how to order this). This piece also features a rollover back, cut-back rolled arms, and beautifully turned legs that give a familiar heirloom touch. Loose box border back pillow. Optional nail finishes available. Also available without nails. Also available is the matching ottoman. To order in all fabric, see style 028210BD. To order in all leather, see style L028210BD
Product Details
| Standard Wood Finish | Tobacco |
|---|---|
| Style Seat Height | 19.0 |
| Style Units | 20.0 |
| Dimensions | 22 × 27 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Custom Blends |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Custom Blends Chairs
Custom Blends Chairs
Custom Blends Chairs
Custom Blends Sofas
Custom Blends Sofas
Related products
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.