Upholstery Living Room Aurora 9 ft. 2 over 2 Sofa
"*" indicates required fields
Description
The Aurora 9 ft. 2 over 2 Sofa offers deep seating and graceful style with a modern silhouette. Wrapped in soft fabric, its perfect for lounging in a spacious, upscale living room. The Upholstery Collection features a mix of coordinating sectionals, sofas, loveseats, chairs and ottomans groupings to help you create a pulled-together and inspiring space for your home. With styles ranging from traditional to contemporary – and everything in between – each can be dressed in more than 500 cover options for a variety of lifestyles. Each piece features blend-down seat cushions and throw pillows for added comfort.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| padding | Padded outside arms and back for smoother surface and neater appearance. |
| seat | Comes with Down Plush seat cushion as standard. |
| seat back | Loose back |
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for inside back and seat cushion. Contrasting options available for upcharge. |
| trim | Standard topstitch trim. |
| type | Sofas, Two Cushion Sofas |
Additional information
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 109 × 31 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | White |
| Detail Color | Nutshell |
| Style | Transitional |
| Collection | Aurora |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Craftmaster Essentials Sofas
Design Options – F9 Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Catalina Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.