Complete Twin Over Full Bunk Bed Natural Hickory
Call for Price
Leah Sofa
Call for Price
Windsor Angled Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
Windsor redefines elegance with it’s elevated, yet inviting design. Sophisticated tailoring meets curl-up in your seat comfort with your choice of two seating comforts in t-cushion seats. Windsor also comes with self toss pillows to provide extra support.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics, excluding Accent Fabrics |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Depth | 41.00 |
| Features | Single top stitching for a clean and tailored finish (on leather and select fabrics) |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Height | 32.00 |
| Seating | This series offers two seating options: Premium Seating with Palliser’s High Density Multi-layered HR foam, and Premium Plush, which adds a down-proof ticking filled with 75% ball fiber and 2 |
| Seating | Back suspension features 100% premium elastic webbing to provide consistent comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Attached back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. Cushions are fully attached and non-removable. |
Additional information
| Dimensions | 41 × 90.25 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Windsor |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
New Traditions Sofas
Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.