Park Slope Dresser Cherry Vesper
Call for Price
Park Slope Tall Chest Cherry Vesper
Call for Price
Winston Fabric Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
A tightly padded back, bun feet and curved rolled arms create an elegant scalloped profile for deep, cushioned seating. Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 55.40 |
| Carton Weight | 144 lb |
| Product Weight | 144 lb |
| Carton Volume | 55.400 |
| Carton Weight | 144.000 lb |
Additional information
| Weight | 144 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 87 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Winston Fabric Chair
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 41 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Winston Fabric Chair and a Half
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 55 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Winston Fabric Cocktail Ottoman
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Winston Fabric Loveseat
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Winston Fabric Ottoman
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
Related products
Design Options – F9 Sofas
Studio C Essentials Sofas
Studio C Essentials Sofas
New Traditions Sofas
Rio Leather Reclining Sofa
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
| Features | Leather |










Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.