C7-D52-80 – Gio Outdoor Raf Chaise
"*" indicates required fields
Description
The Gio Outdoor chaise draws inspiration from the low slung bold scale of 70’s rattan furniture. The arched linear rattan form keeps the pieces light and airy. The chaise features a unique asymmetrical arm design. Extremely comfortable, this collection is the flagship of Carrier and Company’s outdoor launch.
Product Details
| Material | Woven Resin, Powder Coated Aluminum |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Driluxe |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Driluxe |
| Volume | 66 cft |
| Weight | 90 lb |
| Leather | 53 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 3.25 yrd |
Additional information
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 69 × 40.5 × 30.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Aria Outdoor Accent Chair
Avalon Teak Outdoor Lounge Chair
Brooke Outdoor Chair – Special Order
Newport N-dura Resin Wicker Outdoor Woven Recliner
Savannah Wicker Outdoor Streamer Adjustable Chaise Lounge
Tropic Outdoor Lounge Chair, Mocha
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tropic |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.