Croquet Teak Outdoor Recliner Chair
"*" indicates required fields
SKU:
2848
Category: Outdoor Chairs
Tags: Gray, Gray, Natural, Outdoor Chairs, Reclining, Summer Classics
Description
Embrace the quintessence of relaxation with our Croquet Teak Recliner, where enduring style meets deep comfort. Designed with generous proportions, plush back and seat cushions, and broad flat armrests, it’s a haven of comfort for your outdoor retreat. Expertly constructed from sustainably sourced Indonesian teak, this recliner is accented with a brass bar along the back, linking to notches on the armrests. This thoughtful design detail offers you the freedom to select your preferred angle of repose, blending function and luxury effortlessly.
Additional information
| Weight | 59.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.625 × 31.25 × 36.125 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray, Natural |
| Style | Traditional |
| Collection | Croquet Teak |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Croquet Teak Outdoor Arm Chair
Croquet Teak Outdoor Bar Stool 30 In.
Croquet Teak Outdoor Lounge Chair
Croquet Teak Outdoor Ottoman
Croquet Teak Outdoor Side Chair
Croquet Teak Outdoor Sofa
Croquet Teak Rectangle Outdoor Bar Table 71 In. W X 41.87 In. H
Croquet Teak Rectangle Outdoor Farm Table 77. 25 In. W X 30. 25 In. H
Related products
Leo Outdoor Accent Chair
Roma Lounge Chair
Brooke Outdoor Chair – Special Order
Coastal Living Outdoor Hatteras Chair
Havana Cane N-dura Resin Wicker Swivel Lounge
Newport N-dura Resin Wicker Outdoor Woven Recliner
Tropic Outdoor Lounge Chair, Mocha
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 32 × 31 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tropic |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.