Davis Leather Recliner
Call for Price
ESN202-42 – Leonardo Configurable Laf Sofa
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
ESN202-42
Category: Outdoor Sectionals
Tags: Century Furniture, Customizable, Gray, Outdoor Sectionals
Description
The Leonardo series is a petite frame perfect for smaller scale rooms and living spaces and represents our starting point for configurable upholstery. Overall depth is only available as 37”. Select from a variety of frame choices—sofa, sectionals and chairs, then select from 8 arms and 5 bases to create your perfect seat. Two throw pillows are standard.
Product Details
| Material | Select Hardwoods |
|---|---|
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Fiber |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Essential Luxe Medium |
| Notes | Must Select Arm & Base |
| Volume | 79 cft |
| Weight | 203 lb |
| Leather | 254 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 19.50 yrd |
Additional information
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 83 × 35 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.