
Woodanville Dining Chair
$160.00 Original price was: $160.00.$98.00Current price is: $98.00.

Valebeck Counter Height Brown Bar Stool
$380.00 Original price was: $380.00.$198.00Current price is: $198.00.
Realyn Bar Height Bar Stool
"*" indicates required fields
SKU:
D743-030
Category: Outlet Dining Room
Description
Give traditional cottage design a spin with this upholstered swivel stool. Its sturdy wood frame is enriched with a chipped white finish and topped with a comfortably cushioned seat covered in textured oatmeal-tone fabric.
Additional information
| Weight | 12.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 37.75 × 5.63 in |
| Color | Brown/Beige, Chipped White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Traditional cottage design. Antiqued two-tone finish featuring chipped white with distressed wood finished tops. Tops feature Oak veneers, while the cases are made with birch veneers and hardwood solids. Framed drawer fronts and decorative fret laid over inset mirror door panels dress the server nicely. Dovetail drawer construction with ball bearing side glides. Round table extends to a large oval. Tapered table and chair legs. D743-01 casual traditional ladder back chair design. D743-02 stylized ribbon back chair design. D743-45 has a removable extension leaf and can accommodate up to 8 comfortably. D743-52 table is designed to go behind sofas and sectionals for entertaining and casual dining solutions. Open storage cubbies offer additional function for small spaces living. Backless swivel stools are constructed with solid wood frames. Foam cushioned seats are covered with a textured polyester fabric in an oatmeal color. D743-32 table is 54” x 36” and extends to 54” square. Top features flat cut oak veneer with a beautiful butterfly pattern. Soft seat ladder back stools. D743-65 bar features metal footrest, service counter with a durable Melamine insert, stemware rack (8-12 glass capacity), adjustable shelves and reversible wine storage shelves. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Moriville Counter Height Bar Stool
Bolanburg Dining Room Chair (Set of 2)
Skempton Dining Chair
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 19.75 × 10.5 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Made with Acacia veneers and select rubberwood solids, in a grayish white finish with rub through effect for a time worn appearance. Top is finished in a medium toned brown color with a planked effect with saw kerf distressing. Chair has a classic casual design with a tall ladder back look with simple features. Seat is covered in a light colored fabric cover. D394-32 pairs with 4 counter height stools. Built-in 8-bottle wine rack and open shelves. D394-024 cushioned saddle seat with a light textural polyester fabric. D394-113 barstool dimensions: 21″W x16″D x 24″H. D394-223 barstool dimensions: 16″W x 14″ x 24″H. Multi functional dining table features two convenient side drawers and a storage bin on each end for maximum use of space. Storage on the ends for maximum use of space. Finished in a trend right gray washed color with contrasting light oak colored top. Solid wood chair frames with cushioned seat in light gray woven polyester fabric. Piano style bench with under seat storage bin. D394-423 counter height dining set includes 6 stools and counter height leg table. Two-tone finish with a brown wood tone top contrasted with a grayish white with rubbed through effects. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tripton Counter Height Bar Stool
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.88 × 41.63 × 18.88 in |
| Color | Brown/Beige, Linen, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | D530-01 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in a textured woven fabric. D530-02 is a button tufted upholstered chair with roll back design covered in casual Graphite color fabric. Table top is made with select Mindi veneer in a medium rustic brown color. Table apron and braced leg are made from tubular metal in an aged brown color. Barstool frames are constructed with hardwood solids. Rolled back button tufted upholstery with soft cushion seating. Choice of woven linen looking cover (-124) or textural graphite color (-224). Upholstered banquet seating with tufted backs offer a wonderful style forward approach to the dining area. D530-324, -330 modern contemporary barstool with clean lined good looks are accentuated with a comfortably curved backrest, button tufting and upholstered seat in a linen polyester fabric. Built in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg Counter Height Bar Stool
| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 43.5 × 13.5 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vollardi Counter Height Bar Stool
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 44 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with rubberwood solids, Birch veneers and engineered wood substrates finished in a dark brown coloration. Table tops and server tops are made with natural marble inlayed on plywood panel. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Server
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 62.25 × 31.38 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 75.75 × 8.5 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |










