
Flynnter Mirror
$372.00 Original price was: $372.00.$188.99Current price is: $188.99.

Flynnter Dresser
$1,600.00 Original price was: $1,600.00.$878.00Current price is: $878.00.
Tyler Creek Dining Table
"*" indicates required fields
SKU:
D736-25
Category: Outlet Dining Room
Description
Invite your family into the heart of your home with this rectangular dining room table. Tapered legs are a sturdy foundation. Black finish is beautifully textured. Timeworn planked oak top creates a unique two-tone contrast. Store away smaller items in the drawers. This is trend-right urban farmhouse style.
Additional information
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.38 × 75 × 7.63 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique black color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushioned seat. All chairs feature a heavy woven grayish brown fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Moriville Counter Height Dining Room Bench
Stuman Dining Chair
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 39.75 × 12 in |
| Color | Brown/Beige, Medium Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Asian hardwoods and veneers. Small round table (-15) features drop leaf. Medium brown casual finish. Bent comb back chair design for better comfort. Polyurethane upholstered chair seat. Glued and screwed corner block construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moriville Counter Height Dining Room Extension Table
| Brand | Ashley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood |
Otaska Dining Table
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.88 × 39.25 × 6.25 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Casual contemporary design. Stylized saber legs are made with solid hardwood. Solid wood low spindle back chairs with turned legs and sturdy “H” stretcher. Tables have melamine tops with a replicated wood grain in a solid black finish. Chair is finished in solid black. D406-224/-230 features a low spindle back design with contoured seat. |
| Brand | Ashley Furniture |
Vollardi Counter Height Bar Stool
| Weight | 20.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 44 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Made with rubberwood solids, Birch veneers and engineered wood substrates finished in a dark brown coloration. Table tops and server tops are made with natural marble inlayed on plywood panel. |
| Brand | Ashley Furniture |
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.75 × 75.75 × 8.5 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaspeni Dining Chair
| Weight | 10.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 24.5 × 22.5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Classic contemporary styling. 32″ round dining table designed for small space living. Painted black (D200-15), white (D200-14) MDF top is supported with a metal framework and solid beech wood legs. Moulded black (D200-01), white (D200-02) plastic chair with black metal and beech wood base. Chairs conveniently ship four in one box. |
| Brand | Ashley Furniture |









