Today’s Hours Getting Hours

Arroyo Sofa Chaise
$1,600.00 Original price was: $1,600.00.$878.00Current price is: $878.00.

938350 New Traditions Sofa
Call for Price
Dramatic Sofa
"*" indicates required fields
SKU:
1170238
Category: Outlet Sofas
Description
On the days when rest and relaxation seem out of reach, this sofa provides a positively plush seating experience. Its feather-fiber blend cushions invite you to float away in cloud-like comfort. Striking granite-hued upholstery and a streamlined frame grant this cozy piece a look well-suited to contemporary spaces.
Additional information
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 89 × 36 in |
| Color | Black/Gray, Granite |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Altari Queen Sofa Sleeper
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 37 in |
| Color | Alloy, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Arroyo Sofa Chaise
| Weight | 124 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.25 × 82.75 × 19.25 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Abinger Queen Sofa Sleeper
| Weight | 191 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 89 × 38 in |
| Color | Brown/Beige, Natural |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Nemoli Queen Sofa Sleeper
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 92 × 39 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Welota Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 195 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 84 × 31 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stoneland Reclining Sofa
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 92 × 33 in |
| Color | Brown/Beige, Chocolate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Mitchiner Reclining Sofa with Drop Down Table
| Weight | 229 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 85.5 × 32 in |
| Color | Black/Gray, Fog |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen Gaucho Power Reclining Sofa
| Weight | 269 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |










