Lowell Side Table
"*" indicates required fields
Description
In the casual Lowell occasional group, a dynamic base design of posts, struts, and stretchers adapts to the shape of its tops, creating unique lines that shift with the angle of view. The tables are made from a lightly wire-brushed oak and finished in Bay Brown. Straight-grain veneers meet in a perpendicular pattern on the Side Table’s deeply beveled top.
Additional information
| Dimensions | 20 × 28 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Stickley Occasional Tables |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Olympia Drink Table
| Dimensions | 13 × 13 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
Canton Cocktail Table
Canton Console Table
Lowell Console Table
Lowell Drink Table
Lowell Rectangular Cocktail Table
Lowell Round Cocktail Table
Related products
Santa Fe Side Table
| Dimensions | 23 × 29 × 25 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.