Manhattan Tufted Upholstered Bed
Call for Price

Asterisk TABLES 50549/69+91280/70
Call for Price
AE9-606-2 – Phoenix Coffee Table
"*" indicates required fields
SKU:
AE9-606-2
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Century Furniture, Cocktail & Coffee Tables
Description
“I often like to transform furniture by combining mixed materials, or changing a finish from what would have been characteristic of its original design period. This piece reimagines a great, chunky, 1970s faceted Lucite coffee table that I found in London with a beautiful, formal book and butt-matched mahogany veneer tabletop, set into the bold, clear base. For purists, the table is also available with a glass top to create a floating, transparent effect.” -Thomas O’Brien
Product Details
| Material | Khaya Veneers, Crotch Mahogany Veneers, Acrylic |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | IMPORTANT: Do not clean acrylic with alcohol or bleach based wipes or cleaners. To ensure the longevity of your piece, acrylic should be cleaned with a clean, damp cloth only. For further Car |
| Volume | 39 cft |
| Weight | 145 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 16.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Maidstone 28-inch Round Cocktail Table
| Dimensions | 28 × 28 × 14 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Three-Drawer Cocktail Table
| Dimensions | 22 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.