Brookhaven Round Cocktail Table
Round coffee table in distressed cherry with a glass top featuring a starburst brass inlay. Fluted legs and a lower shelf add storage and traditional style.
"*" indicates required fields
SKU:
281-80-111
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furnishings, Medium Wood
Description
The warm casual cherry finish of the Brookhaven Round Cocktail Table is complemented by a stunning starburst-shaped brass inlay on the glass top. Timeless design details like fluted and softly-shaped legs complete the stylish flair. One lower shelf.
Product Details
| Carton Weight | 90.83 |
|---|---|
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 42.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.25 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 74.3 |
| Carton Height | 7.09 |
| Carton Length | 45.60 |
| Carton Width | 45.60 |
| Important Use Information | Please note that the metal fretwork on the glass top should be facing upwards. |
Additional information
| Weight | 74.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.25 × 42.25 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Executive Desk
| Weight | 285.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Leather |
Brookhaven Executive L Right Return
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 119.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 34 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Lateral File
| Weight | 129.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Leg Desk
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Power |
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Tall Bookcase
| Weight | 99.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 32 × 78.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.