Talbot Solid Wood Round Dining Table
Call for Price
Troy Solid Wood Rectangle Console Table - Aged Cream
Call for Price
Troy Solid Wood Rectangle Coffee Table – Aged Cream
"*" indicates required fields
SKU:
51031525
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Aged Cream, Classic Home, Cocktail & Coffee Tables, Cream
Description
The Troy Occasional Set features FSCĀ® Certified Reclaimed Oak with tapered legs, showcasing traditional craftsmanship. Its simple yet sophisticated design offers a timeless appeal, blending everyday approachability with artisan quality. This set brings a warm, crafted touch to any room, perfect for those who appreciate refined, functional style.
Product Details
| Overall Dimensions | 60āW x 30āD x 18āH |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak |
| Colors | Aged Cream |
| Weight | 122.36 lbs |
| Table Top Thickness | 3.13″ |
| Table Clearance From Floor | 2.5″ |
| Distance Between Legs Front Back | 56″ |
| Distance Between Legs Side Side | 9.5″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 122.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 18 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aged Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Troy |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Troy Solid Wood 4dr Buffet
Troy Solid Wood Rectangle Coffee Table
Troy Solid Wood Rectangle Console Table
Troy Solid Wood Rectangle Console Table – Aged Cream
Troy Solid Wood Rectangle Dining Table
Troy Solid Wood Square End Table
Troy Solid Wood Square End Table – Aged Cream
Related products
Mission Three-Drawer Cocktail Table
| Dimensions | 22 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.