Back to products
Accent Nesting Tables
Call for Price
Skinny Console Table
Skinny console table in distressed dark wood with mixed media construction of acacia veneers, metal and resin. Only 15.5 in. deep with one fixed shelf for streamlined storage.
"*" indicates required fields
SKU:
5589-85001-DKW
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Dark Wood, Hooker Furnishings
Description
Create a refined rustic ambiance with this stylish mixed media console combining Acacia Veneers, metal sheet and resin in a dark wood distressed finish for authenticity. At only 15 ½ inches deep, this console packs a punch even in small spaces. One fixed shelf.
Product Details
| Carton Weight | 97.00 |
|---|---|
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers Resin, Metal Sheet and Tube |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.57 |
| Carton Height | 8.27 |
| Carton Length | 16.93 |
| Carton Width | 82.87 |
Additional information
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 80 × 36 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5589-85 & Commerce and Market |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Parkcrest Round End Table
Shimmer Three-Door Credenza
St. Armand Rectangular End Table
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.