St. Armand Square Cocktail Table
Call for Price
St. Armand Chairside Table
Call for Price
St. Armand Rectangular End Table
Rectangular end table with a distressed black acacia top, airy brushed metal base, and a single drawer with a finger pull.
"*" indicates required fields
SKU:
5601-80114-BLK
Category: End tables
Tags: black, Blacks, End Tables, Hooker Furnishings, Storage
Description
Casual rustic meets industrial chic in the St. Armand Rectangular End Table, combining an airy metal base and stretchers in a brushed metal finish with a top crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with a finger pull opening on the single drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Alternate Finish Items | 5601-80114-LTWD |
| Carton Weight | 48.50 |
| Depth | 27.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 14.875W x 17.875D x 2.625H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Pewter |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 24.50 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 41.89 |
| Carton Height | 10.43 |
| Carton Length | 30.12 |
| Carton Width | 23.03 |
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Saint Armand Martini Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Entertainment Console
| Weight | 171.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 60 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.