St. Armand Rectangular Cocktail
Call for Price
St. Armand Round Cocktail Table
Call for Price
St. Armand Rectangular Cocktail
Rectangular cocktail table with a light natural acacia top and lightly scaled antique bronze metal base. Minimalist coffee table design brings an airy, modern look.
"*" indicates required fields
SKU:
5601-80109-LTWD
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Light and airy and modern and minimalistic, the St. Armand Rectangular Cocktail Table features a top crafted of Acacia Solid Wood in a light natural finish with a lightly-scaled metal base and legs in an antique bronze finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Weight | 74.96 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 54.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 61.73 |
| Carton Height | 7.68 |
| Carton Length | 38.39 |
| Carton Width | 56.89 |
Additional information
| Weight | 61.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 54 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Saint Armand Martini Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Drink Table
St. Armand Entertainment Console
| Weight | 171.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 60 × 34.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Power |
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.