D46-87 – Sail Console
"*" indicates required fields
Description
Influenced by designer Allison Paladino’s love of sailing and the crisp, clean white sails set against blue sky, Sail bridges the gap between modern and traditional with a hint of classical lines but a clean, sophisticated approach. The designs are materialized in a white powder coated aluminum and feature tempered glass tops. The console table offers the perfect outdoor complement giving you a spot to create an outdoor serving space or storage for extra towels.
Product Details
| Material | Powder Coated Aluminum, Glass |
|---|---|
| Volume | 31 cft |
| Weight | 127 lb |
Additional information
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 29 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Sail |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
D46-22 – Sail Sofa
D46-32 – Sail Ottoman
D46-51 – Sail Dining Side Chair
D46-52 – Sail Dining Arm Chair
D46-70 – Sail Armless Chaise
D46-83 – Sail Round Side Table
D46-84 – Sail Square Side Table
Related products
Americana Modern – Cotton Everywhere Console Table
Odette Console Table
| Dimensions | 15.75 × 41.5 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.