B1B-306 - Sanford 64" Round Dining Table - Greige
Call for Price
C69-221 - Aria Nightstand
Call for Price
CT5017-FG-PN – Newport End Table-French Grey/Peninsula
"*" indicates required fields
Description
This modern parson style end table is crafted of Beech solids and wrapped in fine Saguran raffia with an exposed wood trim around all edges. The raffia is hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines using the fibers of the Tipot palm tree and features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Table comes standard with a lay on glass top.
Product Details
| Material | Raffia, Beech Solids |
|---|---|
| Notes | Beech solids with RaffiaIncludes 1/4″ tempered lay-on glass top |
| Volume | 19 cft |
| Weight | 87 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 26 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Chambers Rectangular Drawer End
Liam Square End Table
Rectangle End Table
St. Armand Rectangular End Table
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.