Thatcher End Table
"*" indicates required fields
**Final Sale – All Items are sold as is, no returns unless damaged upon receipt. Introducing the Thatcher End Table – a timeless piece crafted from solid mindi wood with a subtle light green hue and a highly distressed finish for that vintage appeal. This end table boasts classic carved legs and is designed with two shallow drawers – one at the top, one at the bottom, with a cabinet space in between for additional storage. The hardware perfectly matches the distressed finish, but it’s the standout cabinet key that adds a unique and stylish touch to the overall design. Complete with edging that enhances its vintage charm, the Thatcher End Table is a perfect blend of elegance and functionality for any living space.
Product Details
| Item Weight | 35 |
|---|---|
| Materials | Mindi |
| Dimensions | W:24 x D:18 x H:26 |
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 26 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Thatcher |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Erabella Side Table
Rectangle End Table
St. Armand Rectangular End Table
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20 × 24.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.