Today’s Hours Getting Hours
Taylen Wall Decor
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.63 × 32.63 × 5 in |
| Color | Black/Gray, Black/Natural, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light, Medium |
| Series Features | Shades of Black, Gray and Natural Polyester Woven Wall Hanging. Indoor/Outdoor Safe. Global Design. Braided Cord for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Saher Table Lamp
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.75 × 16.5 × 20.75 in |
| Color | Green |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Ceramic |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Two-tone green glazed ceramic table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Deondra Table Lamp
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 20.25 × 19.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | White washed finished galvanized metal and wood table lamp. Rounded corner rectangle hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mahala Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 15.38 × 19.5 in |
| Color | Antique Gold Finish, Brown/Beige, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Shape | Round |
| Series Features | Antique gold finished metal table lamp. Rectangle hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Meltland Vase
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.13 × 18.13 × 15.13 in |
| Color | Natural, Natural/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Vase. Multi finished reclaimed wood and black finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bolanburg 65″ Dining Bench
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 68.75 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Two-tone, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Unique two-tone finish with a combination of Oak and Acacia substrates combining a trendy textured antique white color with table and server tops finished in a textural weathered oak finish. Rectangular dining table features six convenient drawers for storing smaller items. The -02 upholstered host chair inspired by the trendy deconstructed styles for casual living. The -01 side chairs feature a boxed cushion seat. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. The large capacity server has three doors with lattice design. The tall bunching unit has two drawers, three shelves and open lattice sides. D647-32 rectangular counter table features four convenient drawers for storing smaller items. All chairs feature a heavy woven fabric for added textural qualities. D647-13 round drop leaf counter table converts to smaller square version and has a shelf for storage. The D647-42 table will seat four guests with storage cabinet on one end. Storage cabinet has a drawer located at the bottom with a single adjustable shelf located behind two doors above. D647-09 is made with solid wood, veneer and engineered wood substrate in antique white. Heavy woven polyester fabric with nail head trim. D647-55T/B table sets on a stylish double pedestal base and extends to 103″ long. The D647-08 extra large bench with thick upholstered seat cushion. |
| Brand | Ashley Furniture |
Roxsburg 7’8″ x 10′ Rug
| Weight | 30.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 94 × 6.25 in |
| Color | Black/Gray, Multi, Natural, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Hand woven, geometric design in cream, gray, black and natural. 5mm pile. 3.25 – 3.75″ knotted tassel edge. Polyester/wool blend, backed with cotton. Spot clean only. Rug pad recommended. Due to the handcrafted nature of this product, some variation may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
O’keria Wall Art
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 63 × 3.12 in |
| Color | Brown/Beige, Green, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Tree design in shades of brown, green and cream. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jennaya Wall Art
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 63.13 × 33.5 in |
| Color | Brown/Beige, Tan/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of tan and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical or horizontal hanging. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Montgain Wall Art
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.25 × 75 × 3.38 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, Multi, Red/Burgundy, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Series Features | Abstract design in shades tan, teal, navy, gold and black. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Calmette Wall Decor
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 52.25 × 4.5 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Antique white finished carved wood wall sculpture. Sunburst design. D-ring bracket for hanging. Hangs four ways. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Crewridge Accent Cabinet
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 39.88 × 36.13 in |
| Color | Black/Cream, Black/Gray, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent Cabinet. Constructed of solid wood in a hand rubbed cream finish and black finished metal. Sand blasted effect to enhance wood grain on tops, sides and back. Black finished hardware and clear glass top. Cream and black colored bone inlay drawer fronts. 3 drawers with soft closed glides. Due to the use of natural materials, some variations may occur. Coordinates with A4000530. |
| Brand | Ashley Furniture |












